Schody drewniane są nieco tańsze niż metalowe, oznacza to, że właściciele mogą wymyślić dowolny projekt za mniej wydanych pieniędzy.

Drewno nadaje również wnętrzu bardziej komfortowy i ciepły wygląd. Jest to ogólnie materiał bardziej przyjazny niż metal. Również schody drewniane będą wytwarzać mniej hałasu niż schody metalowe i potrzebują mniejszej konserwacji na dłuższą metę. Klatki schodowe mogą wahać się od niskiego kosztu z prefabrykowanymi zestawami do samodzielnego montażu, po bardzo wysokiej klasy drogie ręcznie wykonane projekty.

Świadomość swojego budżetu i tego, na co Cię stać, pomoże określić, jakiego materiału i projektu użyjesz na swoje schody. Większość firm zajmujących się klatkami schodowymi oferuje pewien rodzaj gwarancji.

Może to być bardzo pomocne w przyszłości, jeśli coś się zepsuje lub nie będzie tak, jak powinno być. Klatki schodowe mogą służyć do czegoś więcej niż tylko przechodzenia z jednego piętra domu na drugie. Niektóre schody można przekształcić w praktyczne półki czy szuflady lub zamontować pod spodem ukrytą szafę. Spiralne schody są najlepszym rozwiązaniem dla domów o ograniczonej przestrzeni i są łatwe do zainstalowania. Wbrew pozorom są one bezpieczne i bardzo trudno z nich spaść, o ile są odpowiednio zaprojektowane i zamontowane. Materiał użyty na schody nowoczesne powinien być mocny i trwały, zazwyczaj jest to drewno lub metal. Istnieje wiele ważnych powodów, dla których warto zainstalować w domu drewniane schody. Poza tym, co wspomniano powyżej, drewno jest również stosunkowo trwałe i łatwe w obróbce. Będziesz w stanie samodzielnie zająć się instalacją i konserwacją, o ile masz odpowiednie narzędzia i znasz techniki obróbki drewna. Jeśli pojawią się zadrapania lub plamy, można znaleźć różne sposoby ich usunięcia, takie jak szlifowanie, lakierowanie lub obróbka drewna. Możesz nawet samodzielnie wykonać i nałożyć środki czyszczące i powłoki ochronne, jeśli chcesz i wiesz, jak to zrobić.