Moda na własne baseny ogrodowe rośnie w Polsce z każdym kolejnym rokiem. Wynika ona nie tylko z chęci posiadania dodatkowej atrakcji rekreacyjnej na własnej działce, ale również z potrzeby zapewnienia wakacyjnej ochłody dzieciom oraz coraz cieplejszych temperatur polskiego lata. W zabieganych czasach, w których rodziców nie zawsze stać na wyjazdy wakacyjne i długie pobyty nad morzem, własny basen w ogrodzie staje się często substytutem urlopu i sposobem na doładowanie wewnętrznych akumulatorów.

Jaki typ basenu wybrać do własnego ogrodu?

Wraz z rosnącym zainteresowaniem przydomowymi basenami rośnie też możliwość ich wyboru, a współczesne sklepy i producenci nierzadko prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowych pomysłów na taki akwen rekreacyjny. Najbardziej podstawową i najtańszą formą basenu są oczywiście zbiorniki dmuchane, w których wprawdzie trudno jest popływać, ale dają możliwość posiedzenia w chłodnej wodzie oraz dobrej zabawy dla dzieci. Kolejnym poziomem są baseny konstrukcyjne o większej powierzchni i o rozporowym charakterze. Do takich zbiorników można już wejść całą rodziną i korzystać z krótkich, zależnych od długości basenu kąpieli. Producenci większych i bardziej zaawansowanych basenów, jak np. firma https://www.folkpool.pl/ zauważają, że do dyspozycji są trzy główne niecki basenowe. Pierwsze osadzone na lekkich podsypkach żwirowych lub betonowych (najmniejsze), kolejne tzw. baseny żelbetowe wykonane w nieckach ciężkich i specjalistycznie uszczelnionych (duże i trwałe) i wreszcie niecki najtańsze – żywiczne, poliestrowe i kompozytowe, które jednocześnie należą do tych najmniej trwałych (ale za to tanich!). C

Ciekawym pomysłem są baseny wykonywane w szwedzkiej technologii Markpool, które mogą mieć dowolną wielkość i świetnie sprawdzają się w polskich warunkach. Dodatkowo konstrukcja takiego basenu oparta jest na atrakcyjnym wizualnie drewnie impregnowanym ciśnieniowo. Innym pomysłem mogą być baseny typu Soleo – zdecydowanie bardziej przyjazne dla środowiska i opracowywane z myślą o bardzo szybkim montażu przy jednoczesnej, niskiej cenie i dużej wytrzymałości na wieloletnie użytkowanie. O innych typach basenów można również poczytać w dziale https://folkpool.pl/baseny-ogrodowe-i-w-domu/ firmy Folkpool, gdzie poszczególne typy są opisane bardziej szczegółowo.

Pamiętaj o możliwościach swojej działki!

Zanim jednak podejmie się decyzję o budowie basenu przed własnym domem, warto upewnić się, co do technicznych możliwości samej działki. Niektóre głęboko wkopywane baseny mogą okazać się niemożliwe do zrealizowania w danym miejscu. Dlaczego? Powodem może być np. zbyt skaliste podłoże działki albo grunt zbyt miękki i zbyt kosztowny do utwardzenia. Problemy mogą też generować rury i instalacje biegnące pod powierzchnią ziemi, o których właściciele przypominają sobie często dopiero wtedy, gdy zajrzą do planu działki. Takie kwestie warto określić już na samym początku planowania budowy basenu, tak, by nie okazało się, że podjęte co do projektu basenu koszty będą z ich powodu wyrzuconymi w błoto.