Pompy możemy na co dzień spotkać w wielu miejscach, posiadają bardzo wiele różnych zastosowań.

Ich podstawową funkcja jest oczywiście transportowanie cieczy, jednak trzeba zwracać uwagę jaki jest to rodzaj cieczy, aby dobrać właściwą pompę. W celu osuszenia dużych powierzchni, i umożliwienia prowadzenia prac ziemnych należy zaopatrzyć się w dobra pompę. Może zdarzyć się bowiem że do wykopu będzie wlewa się woda, wówczas pompa posłuży nam do odwadniania wykopów budowlanych i obniżania poziomu wód gruntowych. Może także zajść potrzeba czasowego odwadniania poziomu wody, w miejscach gdzie prowadzone są prace poniżej naturalnego poziomu wód gruntowych. Do jakich celów używamy pomp?

Mogą być wykorzystywane również do obniżania poziomu wody aby zwiększyć konsolidację i stabilność gruntu, w celu redukcji obsunięć Jeżeli teren prac jest ciągle zalewany należy zastosować pompy w celu wypompowania nadmiaru wody, z wykopu.

Kopiąc pod fundamenty możemy czasem natknąć się na miejsca poniżej poziomu wód gruntowych wówczas konieczne będzie należyte odprowadzanie wody. Pod fundamenty na terenach podmokłych warto również wpuścić bloki kamienne, które wzmocnią strukturę podłoża. Jeżeli wody jest stosunkowo dużo można wykorzystać pompy zatapialne najczęściej stosowane w studniach do wypompowywania wody. Usuwanie skutków powodzi wiąże się z koniecznością posiadania specjalistycznego sprzętu do odwadniania. Na pewno potrzebne będą wydajne pompy które szybko i sprawnie wypompują nadmiar wody z piwnicy. Często w miejscach dotkniętych powodzią brakuje prądu, więc dobrym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w pompę z niezależnym źródłem energii. Pompa do wody z silnikiem spalinowym dzięki niezależnemu od innych źródeł energii zasilaniu, będzie miała szerokie zastosowanie wszędzie tam gdzie przy pomocy sprzętu przenośnego, należy przepompować duże ilości wody. Tak zasilane mogą być oczywiście pompy łopatkowe, które doskonale więc nadaje się zarówno do usuwania wody z piwnic, szybów, wykopów budowlanych jak i do napełniania zbiorników czy nawadniania pól. Elementów są odporne na ścieranie, można więc pompę stosować do wody zanieczyszczonej.