Chociaż obrazowanie płodu jest jednym z najczęstszych zastosowań ultradźwięków, to badanie diagnostyczne USG ma wiele zastosowań w medycynie.

Aparat USG wykorzystują fale dźwiękowe do tworzenia obrazów ultradźwiękowych tego, co dzieje się w ciele pacjenta. Instrument zwany przetwornikiem emituje dźwięk o wysokiej częstotliwości, niesłyszalny dla ludzkich uszu, a następnie rejestruje echa, gdy fale dźwiękowe odbijają się z powrotem, aby określić rozmiar, kształt i konsystencję tkanek miękkich i narządów.

Jak działają aparaty do USG

Zastosowania badań USG jest wszechstronne

Informacje te są przekazywane w czasie rzeczywistym w celu wytworzenia obrazów na ekranie komputera. Technicy USG lub lekarze mają specjalne przeszkolenie w zakresie przeprowadzania takiego badania. Następnie radiolog lub lekarz zinterpretuje obrazy ultrasonograficzne. Ta technologia może pomóc w szybkim diagnozowaniu i leczeniu niektórych schorzeń. Obrazowanie ultrasonograficzne ma wiele zastosowań w medycynie, od potwierdzania i datowania ciąży po diagnozowanie określonych schorzeń i prowadzenie lekarzy przez precyzyjne procedury medyczne.

Obrazy ultrasonograficzne mają wiele zastosowań w czasie ciąży. Na wczesnym etapie mogą być używane do określania terminów porodu, ujawniania obecności bliźniąt lub oraz wykluczania ciąży pozamacicznej. Są również cennymi narzędziami przesiewowymi pomagającymi wykryć potencjalne problemy, w tym niektóre wady wrodzone, problemy z łożyskiem. Można również poznać płeć dziecka za pomocą USG w połowie ciąży. W późniejszym okresie ciąży lekarze mogą użyć badania USG, aby ocenić, jak duże jest dziecko tuż przed porodem.

Lekarze stosują badanie USG w diagnozowaniu szerokiej gamy nieprawidłowości wpływających na narządy i tkanki miękkie organizmu, w tym serce i naczynia krwionośne, wątrobę, woreczek żółciowy, śledzionę, trzustkę, nerki, pęcherz, macicę, jajniki, tarczycę i jądra. Możemy również wykonać usg węzłów chłonnych poznań to miasto, gdzie znajdziemy placówki diagnostyczne. USG ma jednak pewne ograniczenia diagnostyczne, ponieważ fale dźwiękowe nie przechodzą dobrze przez gęste kości lub części ciała, które mogą zawierać powietrze lub gaz, takie jak jelita.