Okulary, które blokują szkodliwe niebieskie światło z komputerów, smartfonów i tabletów, stają się coraz bardziej popularne.

Reklamy takich okularów twierdzą, że nadmierna ekspozycja na niebieskie światło może powodować szereg problemów zdrowotnych. Problemy rzekomo związane z niebieskim światłem obejmują bóle głowy, suchość i zmęczenie lub zaczerwienienie oczu, zaburzenie cyklu snu, a nawet zwyrodnienie plamki żółtej, które powoduje, że ludzie tracą część lub całość centralnego widzenia. Oczywiście jeśli spędzamy rozsądną ilość czasu wpatrując się w monitor z bezpiecznej odległości, nic nam nie grozi, jednak osoby pracujące przy komputerze mogą odczuwać wiele różnych skutków negatywnych wystawiania się na blask bijący z monitora. Niestety obecnie wpatrujemy się w ekrany częściej niż kiedykolwiek, może to być szkodliwe dla oczu i są to uzasadnione obawy. Czy okulary do komputera rzeczywiście są skuteczne

Istnieją dowody na to, że niektóre rodzaje ekspozycji na światło mogą w pewnych warunkach spowodować uszkodzenie oczu.

Na przykład zbyt duża ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe ze słońca zwiększa ryzyko chorób oczu, w tym zaćmy i raka. Do końca nie wiadomo, jaka ilość i częstotliwość narażenia na pole elektromagnetyczne związane z używaniem ekranów i monitorów może spowodować choroby oczu, ale jego negatywne działanie na nasze samopoczucie i komfort można poczuć już po kilku godzinach. Długie godziny wpatrywania się w cyfrowe ekrany mogą powodować zmęczenie oczu, a zmniejszone mruganie związane z korzystaniem z komputera może powodować suchość oczu. Ale te efekty są bardziej spowodowane sposobem korzystania z ekranów przez ludzi. Możesz zakupić okulary do komputera sklep internetowy to miejsce, w którym znajdziemy okulary z różnymi powłokami. Możesz chronić oczy przed zmęczeniem, pracując przez cały dzień z komputerem, ale zachowując odpowiednią odległość od monitora przynajmniej na długość ramienia. Ustaw również ekran tak, aby patrzeć lekko w dół. W pracy rób też regularne przerwy i staraj się przesuwać wzrok po pomieszczeniu patrząc na różne przedmioty w różnej odległości od ciebie.