Piłka ręczna jest wbrew pozorom jednym z najbardziej wymagających sportów, liczy się tutaj zwrotność, szybkość oraz oczywiście dokładność. Dlatego należy zadbać o właściwe obuwie sportowe, możemy wybrać buty, które stworzone są specjalnie z myślą o zawodnikach piłki ręcznej. But powinien stabilizować nogę, zapewniać szybkość oraz dynamikę. W czasie meczu tempo cały czas się zmienia, dlatego but powinien być stabilny, dobrze dopasowany do naszej stopy oraz kostki. Często w czasie gry zmieniamy kierunek biegu, zatem but musi być także odpowiednio elastyczny.

Jak wybrać buty do piłki ręcznej?

W czasie gry w piłkę ręczną ważne jest także szybkie zatrzymanie, dlatego powinny być to buty, które zapewniają przyczepność, mogą posiadać podeszwę wykonaną z jasnego kauczuku lub gumy węglowej. Podeszwa powinna być także odporna na ścieranie oraz trwała, nie może pękać. Buty sportowe mogą wykonane być z materiałów oddychających, będzie to charakterystyczna siateczka, która odprowadza ciepło oraz wilgoć. Dzięki temu będziemy czuli się komfortowo, jest to podobny system do stosowanego w bieliźnie termoaktywnej. Dzięki temu noga się nie poci, nie będziemy narażeni na otarcia czy też pęcherze, które mogłyby powstać w przypadku niewłaściwych materiałów użytych do produkcji.

Warto zwrócić także uwagę na wnętrze, but powinien być odpowiednio wyprofilowany, powinien posiadać wybrzuszenia, które będą dopasowane do naszej stopy. Oczywiście należy buty wcześniej przymierzyć, dobrać odpowiedni rozmiar. Należy także pamiętać o założeniu skarpetki, w której będziemy grali, aby wybrać optymalny rozmiar buta. W przypadku, kiedy wybieramy obuwie dla dzieci, możemy wybrać buty o pół numeru większe. Pamiętajmy, że noga w tym okresie szybko rośnie, dlatego możemy kupić buty nieco większe. Warto sprawdzić jak czujemy się po zasznurowaniu, czy but właściwie utrzymuje stopę, czy nie będzie on zbyt szeroki. Problem tego rodzaju mogą mieć zwłaszcza osoby o węższych stopach.

Więcej przydatnych porad na temat obuwia dla osób trenujących piłkę ręczną znajdziemy na stronie https://roztocze.net/pl/651_materialy-partnera/349769_obuwie-do-pilki-recznej-dla-dzieci-jakie-wybrac.html. Dowiemy się więcej na temat stabilizacji stawu skokowego, wentylacji, stabilności oraz amortyzacji. Dzięki temu będziemy mogli wybrać wygodne buty do piłki ręcznej, zapewnią nam one wygodę oraz pozwolą osiągać lepsze wyniki.