Ogrzewanie odpowiada za więcej emisji dwutlenku węgla (CO2) niż jakikolwiek inny aspekt naszego życia dla przeciętnego gospodarstwa domowego. Będziemy musieli radykalnie zmniejszyć ilość ogrzewania wytwarzanego z paliw kopalnych, tj. kotłów gazowych lub olejowych w naszych domach.

Jednym ze sposobów na to jest zainstalowanie odnawialnej technologii grzewczej, takiej jak pompa ciepła, solarne ogrzewanie wody lub kocioł na biomasę. Każdy dom jest inny i musisz dowiedzieć się, jaka technologia będzie pasować do Twojego domu i Twojego stylu życia. Zobacz co oferuje ogrzewanie Wrocław:

Pompy ciepła

Powietrzne pompy ciepła pochłaniają ciepło z powietrza, aby ogrzać dom – nawet gdy temperatura na zewnątrz spada do -15 stopni. Powietrzne pompy ciepła wymagają miejsca na zewnątrz domu, w którym można zamontować urządzenie. Idealna jest słoneczna ściana z dużą ilością miejsca wokół niej, aby zapewnić dobry przepływ powietrza.

Gruntowe pompy ciepła wykorzystują rury zakopane w ogrodzie do odprowadzania ciepła z gruntu. Potrzebujesz dużo miejsca na zewnątrz na gruntową pompę ciepła, więc są idealne, jeśli masz rozsądny ogród, w którym możesz wykopać rów. Wentylacja Wrocław świetnie się sprawdzi.

Solarne ogrzewanie wody

Systemy słonecznego podgrzewania wody, znane również jako solarno-termalne, wykorzystują ciepło słoneczne do podgrzewania wody w domu. System wykorzystuje panele słoneczne zwane kolektorami, które montuje się na dachu. Panele zbierają ciepło ze słońca i wykorzystują je do podgrzewania wody w butli.

Na panele w nasłonecznionym miejscu potrzeba około pięciu metrów kwadratowych. Panele można montować na dachu, mocować do stelaża na płaskim dachu lub wieszać na ścianie. Potrzebne będzie również miejsce na dodatkowy lub powiększony zasobnik ciepłej wody.

Biomasa

Systemy biomasy spalają pelety drzewne, zrębki lub kłody. Podczas spalania drewna wydziela się dwutlenek węgla, ale jest on znacznie niższy niż węgiel czy ropa, pod warunkiem, że paliwo jest pozyskiwane lokalnie. Biomasa jest uważana za zrównoważoną opcję, o ile nowe rośliny będą nadal rosnąć w miejsce tych, które są wykorzystywane jako paliwo.

Jeśli zastanawiasz się nad kotłem na biomasę, będziesz potrzebować miejsca na sam kocioł na drewno, które byłoby większe niż odpowiednik gazu lub oleju, a także miejsca do przechowywania paliwa. Potrzebny będzie również przewód kominowy, który spełnia przepisy dotyczące urządzeń opalanych drewnem.