Mnóstwo osób niestety nie może pozwolić sobie na zwierzaka w domu.

Praca, częste wyjazdy biznesowe, brak pomocy ze strony innych osób uniemożliwia zakup pieska, kotka, czy króliczka. Jednak chęć posiadania żywego zwierzątka czasami jest tak ogromna, iż ludzie decydują się w takich sytuacjach na akwarium z rybkami. Owszem, ryby są mniej wymagające od czworonogów, jednak trzeba pamiętać, iż one również potrzebują odpowiedniej opieki. Czy warto mieć akwarium w domu? Jakie korzyści płyną z posiadania akwarium? Na te oraz na wiele więcej innych pytań, odpowiedzi znajdują się poniżej.

Sklep akwarystyczny i ogromny wybór akwariów

Udając się do sklep akwarystycznego można szybko przekonać się, iż wybór akwariów jest tak duży, że każdy klient bez problemu znajdzie idealny model dla siebie. Można kupić w nim standardowe, prostokątne akwarium i niezbyt dużych wymiarach, jak i akwaria przeznaczone dla prawdziwych pasjonatów, które zaskakują wielkimi gabarytami i mnóstwem dodatkowych funkcji. Osoby początkujące powinny raczej zaopatrzyć się w prostą wersję, która spokojnie pomieści kilka (a nawet kilkanaście) różnych gatunków ryb oraz niezbędny asortyment typu: rośliny, oświetlenie do akwarium, napowietrzacz (co2 do akwarium), kilka dekoracji (np.: figurki lub duże kamyki).

Gdzie umieścić akwarium?

Dobrze jest wcześniej zastanowić się nad lokalizacją, w której ma być umieszczone akwarium. Większość klientów chce, by było ono ozdobą pomieszczenia, w którym się ono będzie znajdować, dlatego też chętnie ustawiane jest w salonach, jadalniach, kuchniach, a nawet sypialniach. Trzeba jednak pamiętać, by takie akwarium nie znajdowało się w miejscu byt ciemnym, ani za bardzo nasłonecznionym. Warto także unikać miejsc o dużym natężeniu ruchu (np. przy drzwiach wejściowych). Trzeba bowiem pamiętać, iż w tym akwarium będą na co dzień żyły ryby, które potrzebują spokoju, a taki ciągły ruch domowników mógłby przynieść im wiele stresu.

Jak dobrze mieć akwarium w domu?

Co jest dobre na początek? Jakie akwarium dobrze jest kupić?

Warto na początku kupić mniejszy zbiornik i dosłownie kilka rybek, by przekonać się, czy aby na pewno te zwierzątka są dla nas. Dlaczego? Wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę, iż rybki do prawidłowego funkcjonowania również potrzebują sporo opieki i zaangażowania ze strony właściciela. Nie są to zwierzęta, które można zostawić bez opieki na miesiąc. Owszem od czasu do czasu poradzą sobie bez jedzenia kilka dni, jednak warto unikać tego typu sytuacji. Głodzenie ryb bowiem również nie jest dla nich zdrowe.