Jeżeli nasz samochód uległ wypadkowi i dochodzimy do wniosku iż naprawa jest nieopłacalna wówczas powinniśmy zdecydować się na zezłomowanie pojazdu.

Tego rodzaju konieczność zachodzi w przypadku kiedy dalsza eksploatacja auta może zagrażać życiu właściciela. Innym przypadkiem kiedy będziemy oddawali samochód na złom jest sytuacja kiedy ubezpieczyciel stwierdził szkodę całkowitą. Oczywiście warto zwrócić uwagę iż starsze auta to także wyższe koszty ubezpieczenia OC, dlatego też niekiedy użytkowanie auta starszego, w złej kondycji będzie po prostu nieopłacalne.

Jak przebiega złomowanie samochodu?

Jakie dokumenty będą potrzebne aby zezłomować pojazd?

W przypadku kiedy nasz samochód jest już stary, w złym stanie technicznym i doszliśmy do wniosku iż nie opłaca nam się go naprawiać wówczas możemy zdecydować się na złomowanie. Oczywiście należy pamiętać i w tym przypadku będą obowiązywały nas pewne przepisy. Aby zezłomować auto należy oddać pojazd który posiada co najmniej 90% masy zapisanej w dowodzie rejestracyjnym. Oczywiście w przypadku złomowania powinniśmy posiadać dowód rejestracyjny pojazdu, jeżeli jednak został on zagubiony, wówczas w urzędzie możemy uzyskać odpowiednie zaświadczenie.

Kiedy chcemy zezłomować pojazd potrzebny będzie także dokument potwierdzający tożsamość właściciela pojazdu, oczywiście może być to dowód osobisty. Należy zabrać także tablice rejestracyjne oraz dokumenty związane z pojazdem. Dodatkowo także często wymagane jest aby numer VIN na pojeździe był czytelny. Oczywiście naszym obowiązkiem będzie także udanie się do wydział komunikacji gdzie by musimy w ciągu 30 dni złożyć wniosek o wyrejestrowanie pojazdu, gdzie musimy stawić się osobiście. W przypadku kiedy złomujemy samochód powinniśmy także posiadać ważne ubezpieczenie ubezpieczenie OC, jeżeli wcześniej skończyło się ubezpieczenie, powinniśmy je przedłużyć przed złomowaniem pojazdu. W innym wypadku możemy zapłacić karę za brak ubezpieczenia podczas złomowania.

Oczywiście w całym kraju znajdziemy z różnego rodzaju złomowiska, firmy które przyjmują samochody do złomowania. Z pewnością dzięki temu będziemy mogli w pobliżu naszego miejsca zamieszkania zezłomować pojazd. Będzie to szczególnie istotne w przypadku kiedy jest to auto w złym stanie technicznym i trzeba będzie wykorzystać lawetę. Dzięki temu będziemy mogli wykonać prawidłowo złomowanie pojazdów żarki są miejscem gdzie znajdziemy firmę która zajmuje się złomowaniem różnego rodzaju pojazdów, będziemy mogli oddać tam nasz stary pojazd.