Dobrej jakości ziemia to podstawa, gdy planuje się założenie ogrodu lub warzywnika.

Kiedy warto kupić ziemię ogrodową i jaki jej rodzaj wybrać?

Gdy chodzi o produkt jak ziemia ogrodowa Kraków oferuje jej sprzedaż w działających w wielu mieście sklepach ogrodniczych. Dobór odpowiedniej ziemi ogrodowej ma duże znaczenie, dlatego przed jej wyborem warto poznać kilka porad.

Kiedy kupić nową ziemię do ogrodu?

Nie w każdym ogrodzie ziemia ma wysoką jakość. Zdarza się, że jest bardzo gliniasta, nieprzepuszczalna albo też jest bardzo sucha i przepuszczalna, czyli słabo zatrzymuje wilgoć. Ponadto gleba może mieć także różną wartość pH, która także wpływ na wzrost roślin.

Gdy jakość ziemi w ogrodzie nie jest zbyt dobra, a także wtedy, gdy planuje się zasadzenie roślin o specjalnych wymaganiach, warto pomyśleć o zakupieniu nowej ziemi ogrodowej. Również może ona pomóc wtedy, gdy celem jest uzyskanie lepszych efektów upraw, na przykład większych zbiorów warzyw.

Dobra ziemia ogrodowa Kraków – szeroka gama ziemi dostępnej w krakowskich sklepach pozwala na dopasowanie jej do potrzeb każdego klienta.

Rodzaje ziemi ogrodowej – kiedy warto ją kupić i co wybrać?

Jaki rodzaj ziemi ogrodowej wybrać?

Wiele typów ziemi ogrodowej powoduje, że początkujący ogrodnicy często mają problemy z wyborem odpowiedniego jej rodzaju. Jakie rodzaje ziemi można kupić?

1. Ziemia ogrodowa uniwersalna
Najczęściej wybierana ziemia do ogrodu to tak zwana ziemia uniwersalna. Pod tym pojęciem kryje się ziemia, która może być wykorzystana na różne sposoby, między innymi pod warzywa, kwiaty, krzewy, na trawniki.

Producenci oferują ziemię uniwersalną także z dodatkowymi nawozami, które poprawiają wzrost roślin, dlatego dają on bardzo dobre efekty w postaci przyspieszonego wzrostu roślin, silniejszego ukorzenienia oraz wyższych plonów. Dodatkowo zastosowanie dobrej gleby podwyższa odporność roślin na choroby i szkodniki.

2. Ziemia ogrodowa do warzyw
To rodzaj ziemi, która przeznaczona jest pod warzywa uprawne, dlatego zawiera niezbędne dla nich składniki. Do tej kategorii zalicza się także ziemia uniwersalna pod każdy typ warzyw, ale także ziemia pod warzywa określonych gatunków, na przykład do pomidorów.

Dobra ziemia ogrodowa Kraków – krakowskie sklepy oferują szeroki wybór ziemi ogrodowej dopasowanej do każdego warzywa uprawianego w ogródku.

3. Ziemia ogrodowa – kwiatowa
Ziemia ta jest przeznaczona do stosowania pod kwiaty. Podobnie jak w przypadku ziemi warzywnej może być ona uniwersalna, ale dostępna jest też w wariantach pod określone gatunki kwiatów, na przykład pelargonie, lawenda.

4. Ziemia ogrodowa pod krzewy
Aby krzewy rosły lepiej, warto zastosować dopasowaną do ich potrzeb ziemię ogrodową. Najczęściej kupowana jest ziemia do iglaków.

W sprzedaży można znaleźć także inne rodzaje ziemi:

• ziemia do sukulentów – kaktusów
• ziemia do palm i jukk
• ziemia ogrodowa kwaśna
• ziemia ogrodowa z nawilżaczem