Narożniki cieszą się niesłabnącą popularnością za sprawą swojej funkcjonalności, połączonej ze stylowym wyglądem. To meble doskonale pasujące zarówno do przestronnych i jasnych pomieszczeń, jak i przytulnych salonów połączonych z aneksem kuchennym. Narożniki to świetny sposób, żeby połączyć komfort użytkowania z niezwykłą funkcjonalnością, tak potrzebną w przypadku małych mieszkań. Czym kierować się przy doborze najlepszego narożnika? W jaki sposób wkomponować mebel tak, aby współgrał z innymi elementami salonu?
Narożniki pokojowe do małego i dużego salonu
Narożniki pokojowe kojarzone są przede wszystkim z dużymi meblami i rzeczywiście, spora część z tych produktów jest okazała. Fantastycznie wpasowują się w nowoczesne, jasne wnętrza ciesząc swoich użytkowników wygodą i funkcjonalnością. Wiele z nich, tak jak narożnik Matrix z funkcją spania pozwala na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni, w dzień pełniąc funkcje wypoczynkowe, a nocą zmieniając się w wygodne łóżko. Jest to szczególnie istotne w przypadku ograniczonej przestrzeni, bowiem pozwala na połączenie wygody, jaką oferuje narożnik z funkcją spania. Tym samym zastępuje on dwa meble, co jest szczególnie przydatne dla posiadaczy małych mieszkań. Funkcjonalność tego typu mebli to świetna pomoc w przypadku niespodziewanych gości. W takiej sytuacji narożnik Galipoli niebieski pozwoli na szybkie przeistoczenie wygodnej kanapy w miejsce do spania.
Narożniki to nie tylko spore meble, to także zgrabne i subtelne elementy wystroju wnętrza wpasowują się w nawet najmniejszą przestrzeń. Dzięki funkcjonalności i stosunkowo niewielkim gabarytom pozwalają na zaoszczędzenie miejsca w salonie na rzecz ciekawego regału, eleganckiego stolika z kawą, czy wygodnego fotela z podnóżkiem.
Jak dobrać narożnik do salonu?
Przed zakupem nowego narożnika warto dokładnie zmierzyć przestrzeń, jaką dysponuje pomieszczenie, w którym ów narożnik będzie postawiony. Pozwoli to nie tylko na dokładne zaplanowanie układu mebli, ale także ukaże proporcje, które sprawią, że salon może zostać odebrany jako przestronny i wygodny, lub wręcz przeciwnie- przeładowany i zagracony. Następnie warto zastanowić się, jaką funkcję będzie on pełnił. Co do zasady narożniki to przede wszystkim meble wypoczynkowe, które w zależności od układu salonu można postawić wzdłuż ściany, tworząc świetny kącik przeznaczony do relaksu, lub w centralnym punkcie pomieszczenia. W takim ustawieniu najbardziej sprawdza się duży narożnik Bergamo w kształcie litery U, wymagający sporo miejsca, w zamian odwdzięczając się niezwykłą wygodą i funkcjonalnością. Narożniki to także meble z funkcją spania, dzięki czemu zastępują tradycyjne łóżka.
W trakcie zakupu należy zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonany został mebel. Powinien być przyjemny w dotyku i łatwy do czyszczenia, ponieważ narożniki to meble kupowane na lata, dlatego też dobrej jakości materiał zagwarantuje długotrwałe i bezproblemowe użytkowanie. Ponadto posiadacze zwierząt powinni zwrócić uwagę na strukturę tapicerki, która może ograniczyć zatrzymywanie na jej powierzchni sierści, lub zaciąganie przez pazury. Przykładem świetnie dobranego elementu nawet niewielkiego salonu jest narożnik Bali, posiadający wygodne, szerokie siedzisko, podłokietniki i profilowane, ergonomiczne podparcie dla kręgosłupa.
Styl ma znaczenie
Oprócz niewątpliwie istotnej dla codziennego życia funkcjonalności równie ważny dla użytkowników mebli jest aspekt estetyczny. To właśnie narożnik gra główne skrzypce w przypadku salonu i jego wygląd jest równie ważny jak i wygoda użytkowania. Nowoczesne narożniki przyciągają wzrok designem i jakością wykonania, sprawiając, że niezależnie od stylu, w jakim utrzymane jest pomieszczenie, stanowią one jego ciekawy dodatek. Narożnik Hilton to doskonały przykład mebla przeznaczonego do nowoczesnych wnętrz. Prosta forma, minimalizm i akcenty drewniane sprawiają, że świetnie pasuje do aranżacji utrzymanej w stylu skandynawskim, jasne kolory sprawiają, że to doskonała propozycja dla salonu w stylu boho. Przeciwieństwem mebli o minimalistycznym designie są duże narożniki, zazwyczaj utrzymane w ciemnej kolorystyce, które do dziś mają spore grono fanów. Tego typu meble są przeznaczone do dużych wnętrz, w których dominują naturalne, drewniane elementy wyposażenia, niejednokrotnie wzbogacone o kwiatowe wzory. Przykładem jest salon utrzymany w stylu angielskim, choć tu coraz częściej dominują jasne kolory i piaskowe tapicerki.
Kształt narożnika a rozmiar salonu
Wyróżnia się dwa rodzaje narożników, ze względu na kształt dzieli się je na sofy narożne w kształcie litery L oraz te w kształcie litery U. Mając na uwadze metraż pomieszczenia, w którym narożnik będzie ustawiony, warto zastanowić się, który wariant będzie najbardziej odpowiedni. W przypadku małych pomieszczeń zdecydowanie warto rozważyć narożniki w kształcie litery L. Pozwolą one na utrzymanie optycznej lekkości oraz wygodne ustawienie mebla w dowolnym kącie salonu. W przypadku narożnika w kształcie litery U należy mieć na uwadze, że najlepiej będzie wyeksponowany w miejscu centralnym, zatem w grę wchodzą wyłącznie duże pomieszczenia.