Sprzedaż towarów często wymaga stworzenia dość skomplikowanych sieci logistycznych, zwłaszcza jeżeli firma posiada wiele oddziałów na terenie kraju.

W tym przypadku oczywiście niezbędne będą magazyny, wiele firm decyduje się obecnie na wynajęcie magazynów, dzięki czemu mogą zaoszczędzić w stosunku do zakupu budynku. Oczywiście wynajem magazynu ma wiele zalet, wiele z nich są to centra logistyczne, które zlokalizowane są w atrakcyjnych lokalizacjach.

Jak usprawnić logistykę w firmie handlowej?

Na co zwracamy uwagę wynajmując magazyny logistyczne?

W zależności od lokalizacji oraz potrzebnej powierzchni, ceny magazynów mogą się nieco różnić, dodatkowo na cenę wpływ będzie miał okres wynajmu, im dłuższy czas, tym cena będzie bardziej korzystna. Często firmy, które wynajmują magazyny, podają ceny w euro, dlatego należy brać pod uwagę kurs, często też możemy ustawić rozliczenie w złotówkach. Niekiedy cena wynajmu może składać się z czynszu, który obliczamy jest za metr kwadratowy, oraz tak zwanej opłaty serwisowej. Dodatkowo będziemy także płacić za media, czyli energię elektryczną, wodę. Dodatkowo na koszt wpływać może także wynajęcie powierzchni biurowej.

W przypadku powierzchni magazynowej standardowym okresem najmu są trzy lub pięć lat, im dłuższy okres najmu, tym niższy będzie czynsz, dlatego warto to uwzględnić podczas gdy liczymy koszty. Ważne jest wyposażenie magazynu, jego cała specyfikacja techniczna, możemy przykładowo wynająć halę, która będzie posiadała gniazdka 220V oraz 380V, będzie to ważne w przypadku wózków widłowych akumulatorowych. Warto zwrócić uwagę również na zabezpieczenie przeciwpożarowe, dostępne są często tryskacze, czujniki dymu i wiele zabezpieczeń, które warto brać pod uwagę podczas wynajmu. W przypadku kiedy zajmujemy powierzchnię w centrach logistycznych, zostanie ona wydzielona specjalnie na potrzeby, możemy także wybrać potrzebne półki, regały do układania towaru na paletach. Z pewnością możemy wybrać także wiele udogodnień, które będą dopasowane specjalnie do rodzaju przechowywanego przez nas towaru.

Zatem możemy dopasować do naszych potrzeb magazyny logistyczne, określić wielkość, wyposażenie, określić na jaki okres czasu chcemy wynająć daną powierzchnię. Z pewnością warto zwrócić uwagę, iż magazyny w atrakcyjnych lokalizacjach, znajdujące się przy autostradach, na obrzeżach większych miast, będą nieco droższe jeżeli chodzi o koszty wynajmu, jednak mogą znacznie usprawnić procesy logistyczne.