Firmy które potrzebują specjalistycznego oprogramowania nie muszą zatrudniać informatyków, czy też kupować dodatkowego oprogramowania.

Obecnie można wynająć zespół programistów w zewnętrznej firmie. W doświadczonej grupie programistów członkowie zespołu są już nastawieni do pracy w ramach ustalonej kultury organizacyjnej. Są to doświadczeni specjaliści którzy potrafią pracować nad danymi zagadnieniami. Dzięki temu firm może zaoszczędzić wiele czasu, przykładowo na rekrutację, przy obecnym rynku pracy, gdzie brakuje specjalistów jest to dość trudne. Poza tym sami musimy posiadać pewną wiedzę aby można było określić jakiego specjalisty potrzebujemy i zweryfikować jego umiejętności. Dobrze funkcjonujący zespół musi stanowić jeden organizm, złożony z uzupełniających się specjalistów. Wie, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach. W przypadku nowo budowanego zespołu każde zakłócenie przykładowo dołączenie nowego członka zespołu może wpłynąć na proces.

Zbudowanie idealnego zespołu to nie tylko koncentracja na wymaganiach klienta w zakresie umiejętności merytorycznych i pożądanych cech specjalistów.

Bardzo istotną rolę odgrywają również umiejętności miękkie, ułatwiające codzienną komunikację z zespołem i klientem. Ponadto, aby uzyskać idealne dopasowanie, specjalista musi również otrzymać wszystkie informacje. Bardzo ważne jest prawidłowe zidentyfikowanie wymagań dla poszukiwanych specjalistów. Kiedy klient określi czego potrzebuje należy dobrać odpowiednią ekipę do wykonania danego zadania, dlatego coraz popularniejszy jest team leasing, czyli wypożyczenie grupy specjalistów. Trzeba bowiem określić jakich specjalistów będziemy potrzebowali. Przy czym każdy może posiadać nieco inne umiejętności, przykładowo może być to specjalista w dziedzinie warstwy graficznej oprogramowania, programiści, ale także może być konieczny koordynator zespołu, który będzie także odpowiadał za kontakt z zamawiającym. Należy nakreślić realne ramy czasowe całego przedsięwzięcia. Do tego potrzebna będzie doświadczona osoba, która wcześniej pracowała już nad tego rodzaju projektami.