Sita szczelinowe biorą udział w złożonych i wymagających precyzji procesach przetwórczych.

Wykorzystuje się je m.in. do filtracji cząstek stałych i cieczy. Aby mogły wytrzymywać obciążenia i ciśnienie, wykonywane są z wysokogatunkowej stali nierdzewnej, która cechuje się dużą odpornością na żrące działanie kwasowych substancji. Specjalnie wyprofilowane druty tworzące sita szczelinowe zostały zgrzane za pomocą technologii elektrooporowej. Dzięki niej możliwa była precyzja w uzyskaniu konkretnych wymiarów szczelin.

Sita szczelinowe w przemyśle

Sita szczelinowe zgrzewane polecane są do układów statycznych oraz dynamicznych. Co najważniejsze, przyczyniają się one do zwiększenia efektywności prac. Warto wiedzieć, że wyróżnia się sita zgrzewane na kształt okrągły oraz płaski. Rzecz jasna występują one także w różnych kształtach i rozmiarach.

Właściwości sit szczelinowych

Tak jak zostało to już wspomniane – sita szczelinowe są bardzo trwałe. Mimo że podczas naturalnie zachodzącego w ich pracy ścierania się powierzchni, szerokość szczeliny – czyli jeden z jej najważniejszych parametrów – nie ulega zbytniemu powiększeniu. Wobec czego efektywność, jaką zapewnia sito szczelinowe, pozwala przyspieszyć prace.

Ponadto, sita szczelinowe nie są podatne na zaślepianie się ich otworów, zapewniają dużą precyzję procesów odwodnienia, filtracji oraz separacji, a także mają bardzo wygodną dla użytkowników cechę, którą jest samoczyszczenie.

Sita szczelinowe a rury szczelinowe

Odmianą sit szczelinowych są rury szczelinowe, które mają podobne działanie. Powstają one przy użyciu specjalistycznych technik zgrzewania drutów, dzięki której można uzyskać dużą dokładność w tworzeniu szczelin. Produkuje się je w następujący sposób: za jednym razem po spirali nawija się i zgrzewa ułożone wzdłuż osi druty.

Inne rodzaje sit szczelinowych

Wyróżnia się też wyroby powstałe na bazie sit szczelinowych. Jednym z nich są sita płaskie. Na ich konstrukcję składają się płaskie płaty okutych w ramki sit zgrzewanych. Mogą one służyć do dynamicznego i statycznego sposobu pracy.

Do grupy sit szczelinowych należą też sita łukowe. Używa się ich jak wkładów i służą one do separacji substancji stałych i płynów.

Warto wspomnieć także o sitach rynnowych, będących elementami przenośników ślimakowych typu żmijka, które transportują materiał i jednocześnie odwadniają i separują go.

Nie sposób nie wymienić także sit stożkowych i koszy szczelinowych. Nadają się do wirówek, w których pracują zarówno na sposób statyczny, jak i dynamiczny.