Ogrzewanie budynków to jeden z najbardziej kosztownych wydatków, na jakie muszą godzić się użytkownicy domów jednorodzinnych. Nic dziwnego, że wciąż szukamy sposobów na skuteczniejsze i bardziej efektywne ogrzewanie. Wśród nowoczesnych rozwiązań często wymieniana jest podczerwień jako zamiennik tradycyjnych grzejników. Czy słusznie?

Panele grzewcze na podczerwień – jak to działa?

Promienie podczerwone dotychczas wykorzystywane były w kosmetyce czy laboratoriach. Obecnie coraz częściej korzysta się z paneli grzewczych na podczerwień jako sposobu na podniesienie temperatury wewnątrz pomieszczeń. Technologia wykorzystana do produkcji paneli grzewczych mocno przypomina naturalne zjawisko ogrzewania promieniami słonecznymi. Panele również emitują promienie, które padają na konkretne elementy wykończeniowe i je ogrzewają. Nie ma tu unoszenia się mas cieplejszego powietrza i wynoszenia w górę kurzu, co sprzyja alergikom. Także ściany pozostają suche, nie gromadzi się w nich wilgoć i nie rozwijają mikroorganizmy. To także ma znaczenie dla osób wrażliwych. 

Zalety stosowania paneli grzewczych na podczerwień 

Poza wspomnianymi cechami, po stronie zalet tego rozwiązania należy postawić bezobsługowy charakter ogrzewania. Panele grzewcze na podczerwień zasilane są prądem sieciowym lub energią pochodzącą z OZE. Dzięki temu nie ma konieczności montażu w domu kotła centralnego ogrzewania i jego obsługi. Nie trzeba też regulować temperatury na każdym grzejniku. Cały proces grzewczy sterowany jest za pomocą paneli, które pozwalają dokładnie ustawić temperaturę, a także cykle ogrzewania. Brak kotła to również oszczędność miejsca i wpływ na ograniczenie zanieczyszczenia powietrza spalinami z niskiej emisji.

Dla użytkowników panele grzewcze na podczerwień poprawiają komfort korzystania z pomieszczeń. Nagrzewanie się paneli podłogowych, płytek czy ścian sprawia, że są one przyjemnie ciepłe w dotyku. Inną zaletą jest brak grzejników, co ułatwia aranżację mieszkania i umożliwia zastosowanie wewnątrz dowolnego wyposażenia. Jednak dla zapewnienia skutecznego ogrzewania warto sięgnąć po sprawdzone akcesoria. Solidne panele TERMOFOL wykonywane z trwałych materiałów można bez obaw wykorzystywać przy tworzeniu ogrzewania w domu.

Gdzie można montować panele grzewcze na podczerwień?

Pozostając na chwilę przy aranżacji wnętrz, warto dodać, że panele grzewcze na podczerwień można zamontować niemal w dowolnym miejscu. Powszechnie stosowane są konstrukcje ogrzewania podłogowego, gdzie panele układane są pod wykładziną. Nie jest to jednak jedyna możliwości wykorzystania takich produktów. Panele grzewcze na podczerwień z łatwością można ułożyć na ścianach, co sprawdza się głównie przy panelach ściennych. Często taką formę ogrzewania wykorzystuje się w obiektach sakralnych czy muzeach, kiedy panele umieszczane są za obrazami, czy arrasami. Ponadto przy odpowiednim projekcie panele grzewcze na podczerwień mogą być wykorzystywane do ogrzewania sufitowego. To alternatywa nie tylko dla grzejników, ale nawet systemów ogrzewania podłogowego.