W związku z podniesieniem stóp procentowych przez radę polityki pieniężnej wzrosły koszty uzyskania kredytu hipotecznego, dlatego wiele osób które chcą zakupić nieruchomość z pomocą banku musi bardzo dokładnie wybrać ofertę.

Oczywiście dodatkowo będzie się to wiązało ze zmniejszeniem maksymalnej kwoty jaką możemy uzyskać. W tym przypadku osoby które chcą zakupić nieruchomość mogą skorzystać z pomocy doradcy kredytowego, który będzie wiedział który bank może przedstawić nam najbardziej korzystną ofertę.

Jak ocenić opłacalność kredytu hipotecznego?

Oprocentowanie kredytu i koszty dodatkowe

Warto pamiętać, iż banki mogą naliczać wiele opłat dodatkowych, dlatego osoba która nie zaznajomiona jest z rynkami finansowymi może mieć duży problem z określeniem ostatecznej raty spłaty kredytu hipotecznego. Przykładowo banki będą naliczać obowiązkowe ubezpieczenie nieruchomości do rat kredytowych, wymagają także przykładowo polisy na życie czy w wypadku niezdolności do pracy. Dodatkowo będą to koszty związane z wyceną nieruchomości, innymi opłatami które naliczane są przez bank jednorazowo, najczęściej na początku spłaty kredytu. W zależności od banku pobierana jest opłata przygotowawcza czy też prowizja za przyznanie kredytu. Pamiętajmy, iż bank będzie analizował naszą sytuację finansową, dlatego powinniśmy wykazać wszystkie nasze dochody, określić także nasze comiesięczne wydatki.

Doradca finansowy może pomóc nam także zwiększeniu naszej zdolności kredytowej, przykładowo może doradzić spłatę mniejszego kredytu, który jest comiesięcznym obciążeniem naszego budżetu. Dodatkowo dobrym pomysłem może być przykładowo konsolidacja innych zobowiązań w mniejszą ratę comiesięczną. Dzięki temu nasze zdolności kredytowe wzrosną, możemy wówczas mieć większą szansę na uzyskanie kredytu hipotecznego. Pamiętajmy także, iż bank może udzielić nam kredytu nieco mniejszego niż byśmy się tego spodziewali ze względu na przykładowo niskie dochody. Dodatkowo powinniśmy zweryfikować naszą historię w BIK, sprawdzić czy przykładowo nie zalegamy z odsetkami za stary kredyt czy też pożyczkę chwilową. Warto uregulować wszystkie nasze małe zobowiązania, które również mogą mieć wpływ na decyzję kredytową.

Pomoc eksperta może dotyczyć wielu aspektów ubiegania się o kredyt, szczegóły współpracy możemy znaleźć na stronie http://1ekspert.pl/oferta/kredyt-hipoteczny/, doradca może negocjować z bankiem warunki umowy. Niekiedy pomoże zmniejszyć nieco koszty, przedstawić w lepszym świetle nasze zdolności finansowe. Dodatkowo pomoże usprawnić cały proces oraz przygotować wszystkie dokumenty jakie wymaga bank przy kredycie hipotecznym.