Drzwi zewnętrzne do domu jednorodzinnego wybieramy najczęściej na bardzo wczesnym etapie realizowania budowy. Jest to decyzja niezwykle istotna, która w konsekwencji poprowadzi nas do wyboru drzwi na wiele lat. Rynek jest niezwykle bogaty i ogrom możliwości może wręcz paraliżować. Ostatecznie nie wybieramy drzwi wejściowych wyłącznie pod kątem kolorystycznym. Ten jest istotny, ale nie zapominajmy o tym, że drzwi mają zabezpieczać dom przed niepożądanymi gośćmi, stanowić barierę nie do przejścia, tłumić hałas i dobrze zabezpieczać przed utratą ciepła. Zanim dokonamy ostatecznego wyboru konieczne jest przemyślenie kilku kwestii.

Współczynniki, które staną się naszymi sprzymierzeńcami

To na co powinniśmy zwrócić uwagę to m.in. współczynnik izolacji akustycznej. Odpowiednie tłumienie hałasów jest niezwykle istotne. Standardem w aktualnej rynkowej ofercie jest współczynnik osiągający 28 dB. Kolejnym ważnym parametrem jest ten odnoszący się do przenikania ciepła. To jedna z najistotniejszych rzeczy, jakie musimy zweryfikować. To ten współczynnik określa ile ciepła może tracić dom przez zbyt duże przenikanie. Najlepsze drzwi będą osiągać współczynnik na poziomie mniejszym lub równym 1,5 W/(m2*K). Nie bez znaczenia pozostaje kwestia klasy antywłamaniowej, której skala mieści się w przedziale RC1 do RC4. Najniższa wartość oznacza, że drzwi są odporne na włamania przy użyciu siły fizycznej. Natomiast ta najwyższa świadczy o tym, że drzwi będą odpowiednio zabezpieczone nawet przed elektronarzędziami o stosunkowo dużej mocy.

Metal czy drewno? Co wybrać?

Wybór jaki mamy jeśli chodzi o materiały najczęściej sprowadza się do drewna i metalu. Jednak zróżnicowanie jakościowe w danej kategorii materiałowej jest niezwykle szerokie i zdecydowanie warto dokładnie przyjrzeć się konkretnemu modelowi drzwi. To właśnie te różnice będą przekładać się np. na mniejsze lub większe bezpieczeństwo czy też komfort użytkowania. Jeśli nie poruszamy się swobodnie w całej gamie oferowanych produktów, zawsze warto porozmawiać ze sprzedawcą np. w salonie sprzedaży. Wówczas możemy liczyć na profesjonalne i rzetelne doradztwo.