Właściciel ekspresów muszą pamiętać o regularnym czyszczeniu urządzenia, można wykorzystać tabletki odtłuszczające, odkamieniacze, będą to także specjalne płyny dedykowane dla ekspresów.

Dzięki temu usuniemy różnego rodzaju zanieczyszczenia, kamień który będzie osądzał się na różnych elementach, przykładowo na grzałce. Warto pamiętać, iż kawa zawiera tłuszcz, może być to około 10% tłuszczu, który będzie osądzał się w naszym ekspresie. Dlatego powinniśmy zadbać o regularne odtłuszczanie, tłuszcze często pozostają w przewodach, mogą osadzić się na różnych elementach ekspresu.

Jak usunąć tłuszcz z ekspresu do kawy?

Czyszczenie ekspresu do kawy

W przypadku kiedy chcemy obniżyć ilość tłuszczu w kawie, możemy wykorzystać filtry papierowe, jak również zastosować niższą temperaturę parzenia, poniżej 80 stopni Celsjusza. W tym przypadku tłuszcze w większości będą pozostawały w fusach. Dodatkowo powinniśmy zwrócić uwagę na filtr znajdujący się w ekspresie, który zatrzymuje fusy i zanieczyszczenia, powinniśmy go regularnie czyścić, odtłuszczać, zwrócić uwagę, czy nie odkłada się w nim kamień. Wiele modeli ekspresów posiada filtr wyjmowany, który możemy umyć pod wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń, możemy także zastosować ocet, jeżeli zauważymy, że na filtrze odkłada się kamień. Problem z kamieniem mają osoby, które wlewają do ekspresu twardą wodę, możemy wykorzystać obecnie niedrogie dzbanki filtrujące, które zatrzymają wiele zanieczyszczeń występujących w naszej wodzie, następnie wlejemy ją do ekspresu.

W przypadku ekspresów wyposażonych w dyszę parową, spieniacz do mleka, należy pamiętać o ich dokładnym wyczyszczeniu, możemy wykorzystać specjalne szczoteczki do rurek. Podobnie wyczyścimy także inne rurki, dzięki czemu usuniemy osad oraz tłuszcz. W przypadku kiedy nie zaniedbamy o regularne czyszczenie, odkamienianie ekspresu, możemy zauważyć odkładanie się kamienia na ściankach, wszystkich elementach, przez które przepływa woda. Dlatego ważne jest regularne odkamienianie przy pomocy sprawdzonych środków, odkamieniaczy dedykowanych dla danego ekspresu. Możemy wykorzystać odkamieniacze oraz odtłuszczacze w formie płynnej lub w tabletkach, w tym przypadku najczęściej wlewamy około 100 ml odtłuszczacza, mieszamy go z wodą lub też wrzucamy jedną kapsułkę do pojemnika.

Dostępne są różne środki, oferowane także przez producentów ekspresów, możemy wykorzystać Tabletki odtłuszczające electrolux. Tabletki często posiadają kilka składników, które odkamieniają, odtłuszczają i oczyszczają elementy ekspresu.