Wizyta u psychiatry stereotypowo kojarzy się z pacjentem leżącym na kozetce, obok którego siedzi zasłuchany w jego opowieści lekarz.
Z pewnością praca psychiatry polega przede wszystkim na rozmowie, podczas której pacjentowi mają być stworzone jak najlepsze warunki do tego, by mógł się on otworzyć. Stąd owa kozetka, która ma przysporzyć mu jak najwięcej komfortu. Jednakże to przede wszystkim sposób pracy samego psychiatry ma sprawiać, że jego relacja z pacjentem będzie na tyle dobra, by był on szczery i ufny. Natomiast czy praca psychiatry polega tylko na powiernictwie, czyli na tzw. wyżaleniu się z problemów? Mimo że jest to forma rozmowy, to jednak kompetencje psychiatry są znacznie szersze niż tylko przyjmowanie roli słuchacza.
Jak rozmawiać z psychiatrą?
Niestety towarzyszące wielu osobom wyobrażenie o leczeniu psychiatrycznym bardzo zniekształca jego rzeczywisty obraz. Otóż często o pacjentach korzystających z usług psychiatry myśli się, że są to wyłącznie osoby psychicznie chore lub całkowicie nieradzące sobie z życiem. Innymi słowy, stygmatyzuje się zarówno pacjentów, jak i samego specjalistę. Oczywiście taki obraz leczenia psychiatrycznego jest całkowicie niekompletny, by nie napisać – fałszywy.
Do psychiatry może pójść każdy, kto twierdzi, że powstał w jego życiu, choćby niewielki problem, który negatywnie odbija się na funkcjonowaniu jego systemu psychicznego i potrzebuje w związku z tym porady specjalisty, który nie tyle podsunie mu gotowe rozwiązania, ile pozwoli m.in. na rozumienie źródeł swoich stanów emocjonalnych. Dlatego rozmowa z psychiatrą powinna być przede wszystkim oparta o zaufanie do lekarza. Tym bardziej będziemy szczerzy, tym więcej dostarczymy mu materiału do analizy i postawienia trafnej diagnozy. Przede wszystkim trzeba jak najdokładniej opisać mu powód naszej wizyty. Nie powinniśmy też być zaskoczeni dociekliwością lekarza, który w swych pytaniach będzie nawiązywał do wielu intymnych sfer naszego życia.
Jak znaleźć dobrego psychiatrę?
Specjalisty od psychiatrii możemy szukać w internecie, zarówno wpisując w wyszukiwarkę np. takie hasła jak „psychiatra łódź”, „psychiatra w Krakowie”, jak i radząc pacjentów się na forach internetowych. Z pewnością znajdą się tam tacy, którzy doświadczyli już wizyt u pewnych specjalistów i chętnie podzielą się ze swoją opinią na temat ich metod pracy.
Oczywiście wybór odpowiadającego nam psychiatry jest kwestią indywidualną. Nie każdy polecany przez wielu pacjentów lekarz, będzie dobry dla nas samych. Musimy mieć do niego zaufanie i czuć, że jest on w stanie rozwiązać nasz problem.