Istnieje wiele budynków, w których znajdują się stare, a nawet zabytkowe elementy drewniane.

Do ich grona zaliczają się między innymi kościoły, w których można znaleźć drewniane organy, rzeźby, ławki, ołtarze oraz wiele innych elementów. Pomimo regularnej konserwacji, mogą one być narażone na ataki korników, które mieszkają w drewnie i się nim żywią. Działalność tych szkodliwych owadów może więc doprowadzić do całkowitego zniszczenia drewnianych konstrukcji kościelnych. W związku z tym warto zainteresować się profesjonalnymi usługami z zakresu fumigacji.

Fumigacja kościołów – podstawowe informacje

Co warto wiedzieć o usługach fumigacji kościołów?

Profesjonalna fumigacja kościoła to nic innego jak gazowanie z wykorzystaniem specjalnej substancji toksycznej, która skutecznie likwiduje korniki oraz wiele innych szkodników. W przypadku kościołów proces ten potrafi być bardzo skomplikowany pod względem logistycznym, ze względu na duże rozmiary oraz zróżnicowane kształty takich obiektów. Należy bardzo dobrze zaplanować i wykonać wiele różnych czynności, aby cała procedura spełniała normy z zakresu jakości, skuteczności i bezpieczeństwa.

Bardzo ważne jest między innymi zabezpieczanie całego kościoła specjalnymi foliami chroniącymi przed wydostawaniem się gazu. Ze względu na rozmiary budowli, zadania te są wykonywane z wykorzystaniem specjalnych podnośników. Bardzo istotną sprawą jest kontrola szczelności całego obiektu. Dopiero po uzyskaniu 100% pewności, że wszystko jest szczelne, do kościoła wprowadza się gaz mający na celu likwidację korników z wszystkich zakamarków. Bardzo istotną rolę odgrywają też pomiary podczas odwietrzania (od 200 do nawet 600 pomiarów w zależności od konstrukcji kościoła), a także końcowe ozonowanie i dezynfekcja.

Profesjonalna fumigacja kościoła to usługa dostępna w ofertach wielu firm. Ich ofert i ogłoszeń można szukać w wielu serwisach internetowych. Sporo takich firm zakłada własne strony, na których można uzyskać wiele cennych informacji o kornikach, sposobach ich zwalczania oraz usługach świadczonych przez firmę.