Firmy zajmujące się windykacją starają się dostosować ofertę do potrzeb różnych klientów, ale w każdym przypadku obowiązuje w zasadzie ten sam cennik.

Firma windykacyjna pobiera konkretny procent od odzyskanej należności i w zależności od wysokości tej należności może być to od kilkuset złotych do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, jeśli należność jest naprawdę wysoka. Każda firma windykacyjna działa w nieco inny sposób, ale zadaniem wszystkich jest doprowadzenie do tej samej sytuacji, czyli do odzyskania należności, jaką dłużnik ma stosunku do swojego wierzyciela. Im szybciej zrealizowana będzie ta windykacja, tym łatwiej będzie odzyskać pieniądze. Jeżeli to wszystko będzie się przedłużyło, to szansa odzyskania pieniędzy będzie mniejsza.
Firma windykacyjna i jej oferta

Co robi firma windykacyjna?

Firmy windykacyjne zajmują się odzyskiwaniem należności dla swoich klientów. Kontaktują się z dłużnikami i informują ich o wysokości zadłużenia, a także o tym, jaki jest termin spłaty tego zadłużenia. Jeżeli firma działa solidnie, to jest w stanie dość szybko odzyskać wierzytelność. Warunkiem jest tutaj doświadczenie i umiejętność dostosowania się do różnych typów dłużników. Jedni umożliwiają szybkie załatwienie sprawy, z kolei inni są bardzo problematyczni i nie mogą lub nie chcą uregulować swoich należności, a wtedy firma windykacyjna ma zdecydowanie więcej pracy i nie zawsze też może zagwarantować klientowi powodzenie takiej operacji. Dlatego też tak ważne jest, żeby współpracować wyłącznie z doświadczonymi firmami. Windykatorzy działają zawsze w zgodzie z prawem i starają się nie przekraczać swoich uprawnień. Nigdy nie są w stanie zmusić nikogo do płatności, ale mogą próbować nakłaniać i takie właśnie zadanie ma firma windykacyjna. Od jej profesjonalizmu zależy, czy uda się pogodzić interesy wierzyciela i dłużnika. Zwykle udaje się odzyskać płatność w ustalonym terminie, bo dłużnik boi się kosztów sądowych i odsetek za nieterminową spłatę.