Wielka Brytania to wspólnota państw stanowiąca ciekawy rynek zbytu dla wielu firm produkcyjnych, handlowych czy też specjalizujących się w wykonywaniu różnego rodzaju usług.

Nic więc dziwnego, że wielu polskich przedsiębiorców decyduje się na zakładanie własnych firm lub ich oddziału na terenie państw należących do tej wspólnoty. Poza tym sporo osób nadal, pomimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, decyduje się na podjęcie pracy u polskich, a także brytyjskich przedsiębiorców działających w tych krajach.

Co warto wiedzieć o załatwianiu formalności podatkowych w Wielkiej Brytanii?

Podatki w UK – podstawowe informacje

Oczywiście, zarówno prowadzenie działalności, jak i praca etatowa na obszarze Wielkiej Brytanii wiążą się z koniecznością zwrócenia uwagi na wiele ważnych kwestii, takich jak znajomość języka angielskiego czy też posiadanie odpowiedniej wiedzy i umiejętności związanych z reprezentowaną branżą. Niezwykle istotną kwestią jest również zwrócenie uwagi na sprawy o charakterze podatkowym. Dotyczą one zarówno pracowników etatowych, jak również firm prowadzących działalność na terenie Zjednoczonego Królestwa.

Prowadzenie firmy w UK wiąże się oczywiście z koniecznością spełnienia wielu istotnych obowiązków o charakterze podatkowym. Między innymi istotne jest rozliczanie zarówno siebie, jak i własnych pracowników, wpłacanie odpowiednich składek, zaliczek i podatków w wyznaczonym terminie na określone konta. Jeśli chodzi o osoby prywatne zatrudnione na etat to niezwykle ważną sprawą jest składanie deklaracji podatkowych w odpowiednie miejsca oraz w stosownej formie. W przeciwnym wypadku należy liczyć się z przykrymi konsekwencjami prawnymi i finansowymi.

Zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy w UK mogą korzystać z porad i usług zewnętrznych firm reklamujących się hasłami, takimi jak na przykład księgowość Londyn. Okazuje się, że na terenie Wielkiej Brytanii działa sporo polskich biur rachunkowych, których pracownicy doskonale znają przepisy podatkowe obowiązujące na terenie tej wspólnoty. W ten sposób wszystkie zobowiązania będą realizowane terminowo oraz zgodnie z obowiązującym prawem.