Co roku ceny wszelkich produktów i usług rosną, ludzie zarabiają coraz więcej, ale jednocześnie coraz więcej musimy wydawać na różnego rodzaju usługi czy produkty niezbędne do codziennego funkcjonowania.
Z roku na rok są wprowadzane coraz to nowe podatki, przez co ceny automatycznie muszą wzrastać. Podobnie jest z energią elektryczną, a biorąc pod uwagę ilość dziwnych przekrętów o których niejednokrotnie można było usłyszeć w mediach – to co raz większa ilość mieszkańców naszego kraju decyduje się na instalację fotowoltaiczną. Czymże jest ta instalacja, jakie ma plusy i minusy, a przede wszystkim w jakiś sposób jest zbudowana? O tym w dalszej części tekstu.
Przede wszystkim instalacje fotowoltaiczne mają przede wszystkim za zadanie wytworzyć energię elektryczną z energii słonecznej. Jest to jedno z wielu źródeł energii odnawialnej.
Tego typu instalacja jest samowystarczalna i raz uruchomiona potrafi dostarczyć prądu do gospodarstwa domowego prawie w każdych warunkach. Zbudowana jest między innymi z modułów fotowoltaicznych czyli elementów odpowiedzialnych za przekształcanie energii słonecznej w prąd stały. Łącznie ze wspornikami, moduły tworzą jako całość panel fotowoltaiczny. Ten element przekazuje następnie wytworzony prąd stały do specjalnego urządzenia, które nazywane jest falownikiem. To właśnie w tym urządzeniu prąd stały zamienia się na prąd zmienny, a to z kolei właśnie ten prąd zasila wszelkiego rodzaju urządzenia elektryczne w naszych domach. Wartym uwagi urządzeniem jest również licznik dwukierunkowy. To dzięki temu urządzeniu w bardzo słoneczne dni, nasza instalacja fotowoltaiczna będzie mogła zasilić publiczną sieć energetyczną oddając nadwyżkę wytworzonego prądu, a w przypadku mało pogodnych dni, będziemy mogli wspomóc się prądem z tejże właśnie publicznej sieci. Instalacja fotowoltaiczna 50 kw pomimo tego, że nie jest tania jeśli chodzi o inwestycję, to potrafi dostarczyć prądu do nawet większych domów.