Drewno jest jednym z najstarszych i najbardziej wszechstronnych materiałów budowlanych.

Jego naturalna uroda, ciepło, trwałość i ekologiczne właściwości czynią go popularnym wyborem w projektowaniu i budowie różnych typów budynków. Jednym z klasycznych zastosowań drewna w architekturze są drewniane wiązary dachowe, które pełnią istotną rolę w konstrukcji dachu, zapewniając stabilność i nośność całej konstrukcji dachowej.

Wiązary drewniane jako podstawa do budowy dachów

Jak wykorzystuje się wiązary kratownicowe drewniane?

Drewno sosnowe jest znane ze swojej naturalnej trwałości, zwłaszcza w przypadku odpowiednio zabezpieczonych i konserwowanych drewnianych konstrukcji. Drewniane wiązary dachowe wykonane z odpowiednio dobranych gatunków drewna sosny czy modrzewiowe, mogą wytrzymać dekady bez utraty swoich właściwości nośnych. Drewno, mimo że jest materiałem organicznym, może być skutecznie chronione przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć, owady, grzyby czy promieniowanie UV, za pomocą odpowiednich impregnacji, lakierów lub farb. Dzięki temu drewno może być wykorzystywane w konstrukcjach dachowych jako trwałe i niezawodne rozwiązanie.

Często w konstrukcjach dachowych wykorzystuje się wiązary kratownicowe drewniane, które podtrzymują całą konstrukcję. Zastosowanie drewna to wiele zalet, jest to materiał lżejszy od betonu czy też stali, można go stosować w przypadku budownictwa jednorodzinnego, jak również większych budynków, przykładowo hal. Wiązary kratownicowe przygotowywane są jako prefabrykaty, dowożone na miejsce budowy, dzięki czemu prace postępują szybko. Firmy oferujące wiązary kratowe mogą dostosowywać je wielkością, dostosować do obciążenia, uwzględniając także śnieg czy też wiatr, które będą zwiększały nacisk na wiązary.

Wiązary to elementy, które tworzą konstrukcję stropu oraz połać dachową, wiązary kratownicowe drewniane, wykonane z drewna iglastego, można wykorzystać w dachach różnego typu. Elementy drewniane łączy się za pomocą płytek kolczastych, jest to złączka, która jest wtłaczana doczołowo do dociętych kawałków drewna, dzięki temu stabilizuje konstrukcję.