Herbicydy to produkty, które niszczą chwasty, stosuje się je nie tylko w rolnictwie, ale również w ogrodnictwie, sadach, parkach miejskich, boiskach sportowych czy przy drogach.

Herbicydy kontaktowe przenikają wyłącznie lub głównie przez liście. Uszkodzą roślinę w miejscu wchłonięcia i w jego pobliżu. Działanie herbicydów kontaktowych ogranicza się do roślin bez substancji rezerwowych, takich jak chwasty jednoroczne. Systemiczne herbicydy dolistne są wchłaniane głównie przez liść, a następnie przekazywane roślinie. Najbardziej znane są tutaj substancje wzrostowe.

Środki chwastobójcze mogą mieć różne sposoby działania

Kiedy warto zastosować herbicydy

Aktywne składniki są wchłaniane przez korzenie, a następnie rozprowadzane po całej roślinie. Herbicydy glebowe powinny być stosowane tylko na glebach wilgotnych. W suchych warunkach produkty te mogą być zupełnie nieskuteczne. Herbicydy glebowe stosuje się głównie przed siewem lub przed wzejściem roślin, a czasem także wcześnie powschodowo, przeciwko trawom i chwastom dwuliściennym. Bardzo ważne jest, aby przeczytać etykietę na opakowaniu i postępować zgodnie z instrukcjami, ponieważ w ten sposób będziemy wiedzieć, jak często możemy aplikować herbicydy na uprawach oraz w jakiej ilości.

Wybór herbicydu powinien opierać się na aktualnie występujących gatunkach i znanych wartościach progowych. Wcześniejszy siew, regionalnie wysoka presja traw oraz, w związku z rosnącą wielkością gospodarstw, coraz więcej powodów ekonomicznych przemawia za jesiennym zabiegiem. Zabieg wiosenny jest najlepszy do zwalczania chwastów liściastych i wieloletnich. Środki są mniej zależne od pogody, ponieważ mogą rozwinąć swoje działanie bez wpływu podłoża.

Zabiegi herbicydowe jesienne działają głównie w gruncie. Jesienne opryski mogą być kierowane przeciwko kiełkującym lub małym szkodliwym chwastom i trawom. W sprzyjających warunkach aplikacji, przy wilgotnej glebie chwasty reagują już na niskie dawki herbicydów. Jeśli szukamy skutecznych herbicydów, możemy zajrzeć na stronę https://innvigo.com/herbicydy/. Częste stosowanie herbicydów o takim samym lub podobnym mechanizmie działania sprzyjają rozwojowi chwastów odpornych na herbicydy. Rolnik powinien zatem sprawdzić wszystkie produkty dostępne dla jego konkretnej sytuacji i używać ich naprzemiennie.