Kiedy poszukujemy materiału na nasza podłogę najczęściej mamy do wybory drewno i panele.

Panele podłogowe, są tańsze, obecnie produkowane laminaty doskonale imitują prawdziwe drewno, dobrze wykonana podłoga z paneli będzie na pierwszy rzut oka nie do odróżnienia od podłogi drewnianej. Podłogi w każdym pomieszczeniu w domu można zaprojektować na różne sposoby. Najczęściej można spotkać płytki, parkiet lub panele podłogowe. Każda z tych opcji ma swój urok i wiąże się z różnymi zaletami i wadami. Obecnie dużą popularnością cieszą się podłogi winylowe, jest to bardzo solidna i wodoodporna forma aranżacji pomieszczenia, która wytrzyma intensywne użytkowanie, szczególnie w kuchni, łazience czy pokoju dziecięcym. Zwłaszcza, że podłoga winylowa jest tania w zakupie i obróbce. Tego rodzaju panele można położyć samemu, nie potrzebujemy do tego specjalnych umiejętności. Zasadniczo winyl jest to bardzo twarda forma plastikowego polichlorku winylu. Solidne panele podłogowe do naszego domu

Obecnie produkowany winyl, nie zawiera składników uważanych za niebezpieczne, zatem utylizacja jest ekologiczna, a materiał bezpieczny do użytkowania.

Kiedyś największą popularnością cieszyły się podłogi laminowane, jednak posiadają pewne wady. Oba te materiały są do siebie dość podobne, jednak różnią się pod względem składników i sposobu ich wytwarzania. W porównaniu do podłóg winylowych na laminat zużywa się znacznie więcej drewna, rdzeń podłogi laminowanej składa się z bardzo cienkiej płyty pilśniowej. Jednak podłoga laminowana, nie jest odporna na wodę tak jak podłoga winylowa. Podłoga laminowana jest w większości zabezpieczona środkami impregnującymi na górnych warstwach. Jednak nie nadaje się do użytku w łazience. Wcześniej czy później woda przedostałaby się tutaj przez drewno. Podłoga winylowa nadaje się siłowni, sal fitness, wytrzyma ciężar spadających hantli. W wielu domach stosuje się obecnie panele quick step, które prezentują się bardzo dobrze, i co ważne bardzo łatwo się je układa.