Współcześnie całkiem spora grupa firm zwraca szczególną uwagę na stosowanie różnych typów oznaczeń określanych mianem znaków towarowych.

Jest to całkiem normalne, ponieważ elementy te umożliwiają wizualizację marki, a także wpływają korzystnie na jej wizerunek wśród wielu różnych ewentualnych klientów. Pod pojęciem znaków towarowych kryją się elementy graficzne, połączenie grafik z napisami, jak również same napisy o chwytliwym charakterze. Wszyscy mogą więc tworzyć znaki towarowe, które są dostosowane do określonych koncepcji, oczekiwań i strategii marketingowych.

Co warto wiedzieć o znakach towarowych ™ oraz ®?

Kluczowe informacje na temat znaków towarowych

Dość często przy znakach towarowych pojawiają się różne, niewielkie oznaczenia dodatkowe. Jednym z przykładów są litery ™ znajdujące się przy napisach. Głównym zadaniem tych liter jest przekazanie informacji o tym, że mamy do czynienia ze znakiem towarowym. Oczywiście w tym przypadku są to oznaczenia, które mogą, ale nie muszą być zgłoszone w Urzędzie Patentowym. To z kolei oznacza, że takie litery mogą znajdować się przy zarejestrowanych, niezarejestrowanych znakach albo przy oznaczeniach, których rejestracja jest dopiero planowana.

Drugim bardzo popularnym rozwiązaniem są z kolei znaki towarowe posiadające na końcu literę R w okręgu (®). Jest to specjalne oznaczenie informujące o tym, że dany znak towarowy został zastrzeżony poprzez rejestrację w Urzędzie Patentowym. Oznacza to, że użycie takich znaków przez konkurencję dla własnych korzyści jest naruszeniem prawa i wiąże się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Dobrze jest więc zadbać o własne interesy rejestrując swój znak towarowy. Stosując literkę ® można ostrzegać ewentualnych nieuczciwych konkurentów o konsekwencjach związanych z bezprawnym podrabianiem i kradzieżą znaku towarowego.

Znaki towarowe odgrywają istotną rolę w wielu branżach, w tym nawet w polityce. Więcej o tym można przeczytać na stronie https://znakitowarowe-blog.pl/solidarnosc-chroniona-znakiem-towarowym/. Warto zabezpieczyć swoje interesy i własność intelektualną w Urzędzie Patentowym. Oczywiście proces rejestracji wymaga sporych nakładów czasu i pracy w związku z zagmatwanymi formalnościami. W takiej sytuacji warto korzystać ze wsparcia rzeczników patentowych, którzy potrafią załatwiać sprawy formalne na rzecz przedsiębiorcy, który z kolei może skupić się na innych istotnych aspektach prowadzonej przez siebie firmy.